Jak oszczędzać z zyskiem?


Piggy bank and laptop full of polish money isolated on white

Wiele osób ma spore problemy z regularnym odkładaniem niewielkich nawet kwot na przyszłość. Zdarza się, że nawet duże sumy są przez nich wydawane na mało istotne cele, albo – przechowywane na rachunku osobistym. Co zrobić, aby skutecznie poradzić sobie z pokusą ekstra zakupów?

casual woman looking to save money in a piggy bank

Zamrożone oszczędności

Najczęstszym powodem lekkomyślnego wydawania pieniędzy jest zbyt łatwy do nich dostęp. Jeśli więc np. otrzymaliśmy premię z pracy na konto osobiste, prawdopodobnie taka suma szybko z niego zniknie – szalone zakupy będą wtedy sporą pokusą. Dlatego też osoby mające problem z kontrolowaniem takich spontanicznych wydatków, powinny zastanowić się nad lokatą w banku. Zgodnie z umową zgadzamy się zamrozić nasze oszczędności na określony czas, a po jego upływie bank wypłaca nam tę sumę oraz odsetki. Oczywiście w każdej chwili możemy nasze pieniądze wycofać, jednak może się to wiązać z utratą odsetek, co dla niektórych osób będzie skutecznym argumentem, aby jednak powstrzymać się przed taką decyzją. Najlepsze lokaty to oczywiście te przynoszące jak największy zysk, a ten zależy od kilku czynników. Jakich?

Oprocentowanie lokat, kapitalizacja odsetek, czyli jak policzyć zysk

Wysokość odsetek naliczanych przez bank zależna jest od tego na jak długo decydujemy się zamrozić nasze pieniądze, jakie jest oprocentowanie wybranej przez nas lokaty i jak często następuje kapitalizacja odsetek. Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, to im częściej kapitalizowane są odsetki, tym lepiej, bo w każdym kolejnym okresie rozliczeniowym pracuje większy kapitał. Jeśli zaś chodzi o wybór okresu trwania umowy, to wszystko zależy od naszych potrzeb – w przypadku, gdy przewidujemy, że pieniądze będą nam potrzebne w niedługim czasie, lepiej zdecydować się na lokatę krótkoterminową. Z kolei dostępny w Internecie ranking lokat – link, uwzględniający takie kwestie jak wysokość oprocentowania i wpłaconej sumy czy czas trwania umowy pomoże znaleźć najlepszą ofertę dostępną na rynku.