Konsolidacja kredytu – koniecznie przeczytaj przed podjęciem decyzji


lokaty terminowe

Coraz częściej i coraz więcej baków oferuje konsolidację kredytu jednak co to tak na prawdę jest? Czy jest to opłacalna inwestycja, która na prawdę nam się opłaci, czy może jeszcze bardziej pogrąży? W poniższym artykule znajdziecie odpowiedzi na wszystkie nurtujące was pytania, wyjaśnimy na czym polega owa konsolidacja oraz jakie są jej plusy i minusy. shutterstock_184033454

Zaczniemy od wyjaśnienia co to w ogóle jest kredyt konsolidacyjny. Otóż konsolidacja kredytu jest niczym innym jak złączeniem dwóch lub więcej zaciągniętych pożyczek w jeden duży kredyt a co za tym idzie jest to ujednoliceniu ulega nasza stopa procentowa. W niektórych przypadkach może okazać się to nie opłacalne ze względu na to, że RRSO kredytu konsolidacyjnego może być wyższe aniżeli nasze dotychczasowe oprocentowanie oraz RRSO. Jednak dodatkowym atutem konsolidacji jest znaczne zmniejszenie kosztów związanych z prowadzeniem konta oraz kredytu.

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych, są to: kredyt konsolidacyjny hipoteczny – jest to konsolidacja naszych zobowiązań finansowych, która polega na – jak wskazuje sama nazwa – zabezpieczeniu hipotecznym. Hipoteka jest przeważnie zapisywana na nieruchomość, która należy do kredytobiorcy, jednak obecnie nie zawsze jest to wymagane. Największym atutem takiego kredytu jest stosunkowo niskie oprocentowanie i możliwość wydłużenia okresu spłaty. kredyt konsolidacyjny gotówkowy – jest to podstawowa opcja konsolidacji, czyli po prostu zbieramy wszystkie nasze kredyty w jeden, bez konieczności zabezpieczana go hipoteką na posiadanej przez nas nieruchomości. Stanowi to jednak ograniczenie, ponieważ nie możemy w tym wypadku wydłużyć okresu spłaty jak w przypadku kredytu z zabezpieczeniem hipotecznym.

Czy konsolidacja się opłaca?

Oczywiście nie można tego jednoznacznie określić, jednak w większości przypadków taka konsolidacja jest opłacalna. Jednak przed podjęciem decyzji należy wszystko dokładnie przeanalizować, przemyśleć, czy taka operacja będzie dla nas opłacalna, czy jest to konieczne w szczególności jeśli okres kredytowania zaciągniętych pożyczek dobiega już końca. W pozostałych przypadkach konsolidacja jest nie tylko opłacalna ale czasami nawet konieczna dla zapewnienia płynności finansowej. W razie dalszych pytań lub wątpliwości warto jeszcze skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie, który oceni waszą indywidualną kondycję finansową i pomoże w podjęciu właściwej decyzji.